Babeszjoza – diagnostyka na miejscu.

Babeszjoza psów (nazywana również piroplazmozą) jest pasożytniczą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Na zarażenie narażone są wszystkie psy, również te, które wyłącznie spacerują po mieście. Zarażenie pasożytem (postacią inwazyjną) następuje w końcowej fazie żerowania kleszcza na psie. Pasożyty po przeniknięciu do ciała przedostają się do krwi, gdzie „atakują” erytrocyty – czerwone krwinki, traktując je jak inkubator. Zwiększając swoją liczbę w końcu powodują rozerwanie krwinki czerwonej i cykl powtarza się – ponownie zasiedlają nowe, zdrowe erytrocyty.

Uszkodzenie krwinek powoduje niedokrwistość (anemię), objawy żółtaczki, gorączkę i silne osłabienie psa. Często pojawia się ciemne zabarwienie moczu, czasem wymioty i biegunka. W sytuacjach nie rozpoznania choroby, lub późno podjętego leczenia, uszkodzenie i niewydolność nerek ,wątroby, niewydolność układu krążenia i uszkodzenie układu nerwowego. Stan ten kończy się często zgonem pacjenta ze względu na nieodwracalne zmiany w narządach.

Na zdjęciu poniżej widoczne w krwinkach czerwonych pasożyty Babesia canis.

W Gabinecie Weterynaryjnym „I Pies i Kot” przy ul. Sułkowskiego 17 w Bydgoszczy na miejscu przeprowadzamy badanie krwi pod kątem obecności pasożytów we krwi podejrzanego pacjenta. Wykonanie rozmazu, jego utrwalenie, wybarwienie i ocena zajmuje ok. 30 min. W przypadku stwierdzenia obecności choroby wdrażamy leczenie przyczynowe i wspomagające. Tylko wcześnie podjęte leczenie daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.

W gabinecie naszym posiadamy również całą gamę preparatów zabezpieczających czworonożnych pupili przed inwazją kleszczy, przez co znacząco obniżamy ryzyko zachorowania na babeszjozę. W ofercie preparaty w formie spot-on (krople), obroży, i tabletek.

Serdecznie zapraszamy.

Categories: Kategoria-wpisow